English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

17 Aralık 2013 Salı

Türkiye’nin İlk Ücretsiz Sosyal Öğrenim AğıBugün Sizleri bir Kurumsal bir Ödev Sitesinin (Brainly) Türkiye’deki versiyonu ile tanıştıracağım (eodev). Sosyal Paylaşım hesaplarınızla üye olacağınız gibi normal üyelik de söz konusu ve tamamen ÜCRETSİZ.  Siteye katılanlar birbirlerinin sorularını çözerek bu işe katkı sağlıyorlar. Dünyada birçok örneği olan bu uygulama ümit ediyorum ki faydalı olur, tembelliğe sevk etmez :) Konuyla ilgili detaylı bilgileri Sizlerle paylaşıyorum, hadi hayırlı olsun.

İnternet çağı içerisinde ki teknolojik gelişmelere paralel olarak eğitimlerinde teknolojiyi kullanan öğrencilerin, herhangi bir teknolojik destek olmadan eğitim alan öğrencilere göre daha başarılı oldukları artık bilimsel bir gerçek. En son araştırmalar da sosyal öğrenim ağlarının öğrenciler üzerinde öğrenmeyi daha hızlı gerçekleştirdiğini göstermektedir. 


Ancak Türkiye’de “sosyal öğrenim ağları” kavramının yöntem olarak kullanılması yeni yeni gündeme alınmaktadır. Aslında bunun en büyük sebeplerinden birisi çevrimiçi öğrenmeyi mümkün kılacak ağların facebook, twitter ve mail grupları ile sınırlı olmasıydı. Ancak, Eodev.com gibi sosyal öğrenme ağlarının web’e açılmasıyla, eğitim aktivitelerinin tek bir sosyal çatı altında toplamak mümkün hale gelmiştir.

Eodev.com, ilkokuldan üniversite son sınafa kadar öğrencilerin birlikte ödevlerini çözebilecekleri, fikir değişimleri yapabilecekleri ve aynı zamanda yeni kişiler ile tanışabilecekleri çevrimiçi(online) alanı oluşturmayı hedefleyen bir sosyal öğrenim ağıdır. Servisin konseptleri arasında sosyal öğrenme, gamification (puanlar, sıralamalar, başarılar) ve eğitime destek birincil sırada yer almaktadır. Sistem içerisinde soru sormak, cevap vermek ve yorum yazmak için kayıt olunması gerekmektedir. Ücretsiz üyeliğin ardından sistem otomatik olarak kullanıcılara 300 puan vermektedir. Bu puanlar karşısında sorular sorulabilmektedir. Puanların bitmesi durumunda başka kullanıcıların sorularını çözmek kaydı ile puanlar kazanılabilir. Düzgün, tamamlanmış ve çok iyi açıklanmış cevaplara sahip olan kullanıcılar ekstra puanlar elde ederler. Soruları çözerken hızlı olunmalıdır zira bir soruya en fazla iki cevap verilebilmektedir. Sorular ve cevaplar içerisinde tartışma ortamlarına fırsat veren yorum ekleme seçeneği olduğu gibi takip et özelliği ile de anında gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. “Teşekkür ederim” düğmesi, kişisel olarak minnettarlığınızı gösterebilmenize ve belki de yeni bir arkadaş kazanmanıza olanak sağlamaktadır.Eodev.com Sosyal Öğrenim Ağı’nın amacı sadece öğrencilere bilgi paylaşacakları bir ortam sunmak değil aynı zamanda derslere çalışırken birbirlerine yardım etmek için gerekli olan motivasyonu sağlamak, keyifli bir rekabet ve yarışma ortamı sunmaktır. Yaklaşık bir yıl önce hizmete giren Eodev.com içerisinde şuanda 570 bin kayıtlı kullanıcı bulunmaktadır. Günlük olarak 120 bin tekil kullanıcıya hizmet veren bu ağ içerisinde 850 bini aşkın soru sorulmuş ve bunlara 1,5 milyon kez cevap verilmiştir. Kısa bir süre önce hizmete giren yorum ekleme özelliği ile 1 milyondan fazla yorum servis içerisinde yerini almıştır. Teknolojik gelişmeler ile kullanıcılarını yalnız bırakmak istemeyen Eodev.com, IOS ve Android mobil uygulamalarını da hizmete sunarak bilgiye erişimi pratik bir hale getirmiştir.4 yorum:

 1. çok fayda sağlıyacak önemli bu konuya değindiginiz için teşekkürler kaleminize kuvvet

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim, umarım bir çok kişiye faydalı olur.

   Sil
 2. Teşekkürler. Gerçekten yararlı ve hazırlayan için uğraştırıcı bir makale. Eğeme Saygı.
  Teknoloji Haberleri

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...