English French German Spain Italian Dutch Russian Portuguese Japanese Korean Arabic Chinese Simplified

12 Ocak 2011 Çarşamba

Biz Birbirimize Parayla Pulla Değil, Sevgiyle BağlıyızHepimizin yakından tanıdığı, Yeşilçam’ın çınarlarından olan Münir Özkul’un Bizim Aile filminde canlandırdığı Yaşar Usta karakterini hatırlatmak istedim.  Bu sahnenin hatırası başkadır bizde. Yine bir gün kardeşimle bu filmi izliyorduk (sayısını hatırlayamıyorum :) ). Ve o meşhuuur Yaşar Usta sahnesi geldi.  Kardeşimle ben, bir anda Yaşar Usta’nın kimliğine bürünüp tüm repliği yengemin şaşkın bakışları önünde ezbere okumuştuk :)) Güzel günlerdi onlar, sürekli yâd etmeye değer. Kim bilir, belki Sizin yaşamınızda da ayrı bir yeri vardır bu repliklerin ;)


“Koskoca adamsın, paran var, pulun var, her şeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde, Yakışır mı sana ekmekle oynamak, Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? Ama nasıl yakışmaz. Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören. Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Hıh! Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Saim Bey. Sen mi büyüksün (!). Hayır, ben büyüğüm. Ben, Yaşar Usta. Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç. Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiç bir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun (!) 

Dokunma artık aileme.
Dokunma çocuklarıma.
Dokunma oğluma.
Dokunma gelinime. 

Eğer onların kılına zarar gelirse, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, Yaşar Usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni. Anlıyor musun? Vururum ve dönüp arkama bakmam bile...”


1 yorum:

  1. ya münir özkulun ne zaman bir filmini videosunu izlesem beni azarlıyomuş gibi hissediyorum:)

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...